Odpowiedni dobór pompy ciepła ma kluczowe znaczenie nie tylko dla zapewnienia optymalnej temperatury w obiekcie. Jest to ważne także ze względu na rentowność inwestycji. Zapraszamy zatem do lektury naszego tekstu, z którego dowiedzą się Państwo, w jaki sposób dobrać pompę ciepła.
Dobór mocy pompy ciepła na podstawie zapotrzebowania energetycznego obiektu
Żeby odpowiednio dopasować moc pompy ciepła, konieczne jest precyzyjne określenie zapotrzebowania energetycznego obiektu. W jaki sposób można poznać wspomnianą wartość? Najprostszym sposobem jest uzyskanie informacji od architekta. Na to rozwiązanie mogą sobie jednak pozwolić wyłącznie osoby, które są dopiero na etapie projektowania nieruchomości. Jeśli zgłosimy zamiar montażu pompy architektowi, wykona on odpowiednie wyliczenia zysków i strat ciepła z obiektu, co pozwoli precyzyjnie wyliczyć jego zapotrzebowanie energetyczne. Co jednak w przypadku, gdy dom został już wybudowany? Wówczas moc pompy ciepła można określić na podstawie ilości spalanego obecnie paliwa. Ostatnim sposobem jest przeprowadzenie audytu obiektu, którego wykonaniem zajmują się specjalistyczne firmy.
Jak dobrać odpowiedni rodzaj pompy ciepła?
Decydując się na montaż pompy ciepła, kluczowe znaczenie ma nie tylko jej moc, ale także rodzaj. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że inwestorzy mogą zdecydować się na następujące jednostki:
- gruntowe — pobierają ciepło spod powierzchni ziemi,
- wodne — ciepło pobierane jest z powierzchniowych akwenów lub specjalnie wykopanych studni głębinowych,
- powietrzne — jak łatwo można się domyślić, „paliwem” jest w tym przypadku powietrze atmosferyczne.
Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem są ostatnie z wymienionych pomp. Wynika to z faktu, że nie istnieją żadne przeciwwskazania środowiskowe do ich montażu. Jeśli chodzi o pozostałe rodzaje jednostek, to oczywiście są one powszechnie stosowane, natomiast nie każdy może się na nie zdecydować. W przypadku jednostek gruntowych nie zaleca się ich instalacji w przypadku niewielkich działek, których powierzchnia może okazać się zbyt mała do rozmieszczenia kolektorów. Do wodnych pomp ciepła konieczny jest z kolei dostęp do wspomnianych wcześniej akwenów lub studni głębinowych. Jeśli zatem w obrębie Państwa nieruchomości nie ma żadnego zbiornika, a dostęp do wód podziemnych jest utrudniony, warto zdecydować się na montaż innego typu jednostki. Podsumowując — prawidłowy dobór rodzaju pompy ciepła jest tak samo ważny, jak odpowiednie dopasowanie jej mocy do zapotrzebowania energetycznego obiektu. W przypadku chęci realizacji inwestycji warto zatem skorzystać z usług profesjonalistów, którzy pomogą wyselekcjonować wydajnie pracującą w optymalnym dla siebie środowisku jednostkę.
Konsekwencje doboru nieprawidłowej pompy ciepła
Na koniec chcielibyśmy Państwa uświadomić, czym grozi nieprawidłowy dobór pompy ciepła. W przypadku montażu jednostki o zbyt niskiej mocy będzie ona po prostu niewydajna. Nie oznacza to jednak, że powinna być ona wyższa niż zapotrzebowanie energetyczne domu. W takim przypadku nie tylko trzeba będzie więcej zapłacić za samo urządzenie, ale droższe będzie również jego codzienna eksploatowanie. Należy zatem montować pompy ciepła o ściśle określonej mocy. Jeśli chodzi o rodzaje jednostek to trzeba pamiętać o ich odpowiednim dopasowaniu do otoczenia. W niektórych przypadkach warto uniknąć kopania studni głębinowych czy przekopywania działki w celu ułożenia kolektorów, ponieważ może się to okazać nieopłacalne. Ja już wcześniej wspomnieliśmy, warto zatem skorzystać z usług profesjonalistów, którzy doradzą w doborze odpowiedniego sprzętu.
Jeśli zatem są Państwo zainteresowani montażem pompy ciepła, zachęcamy do skorzystania z oferty naszej firmy. Jako jedno z czołowych przedsiębiorstw na rynku nie tylko pomożemy wyselekcjonować odpowiedni typ jednostki, ale także dopasujemy jej moc do budynku. Dzięki temu będą mogli cieszyć się Państwo ekonomicznym, czystym i bezobsługowym źródłem ciepła, które w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną pozwoli stworzyć niemal bezkosztowy dom.