loader image

Sposoby na sfinansowanie zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej. Czy każdego stać na inwestycję?

Wiele osób rozważających montaż instalacji fotowoltaicznej może zastanawiać się, czy są w stanie znaleźć środki niezbędne do realizacji zadania. Na szczęście istnieje wiele sposobów na sfinansowanie inwestycji. W naszym najnowszym materiale szerzej omówimy ten wątek, ponieważ na zakup i instalację własnej elektrowni słonecznej stać praktycznie każdego!

Instalacja fotowoltaiczna za gotówkę

Jednym z najprostszych sposobów sfinansowania instalacji fotowoltaicznej jest jej zakup za gotówkę. Wybierając go, cały proces jest maksymalnie ułatwiony, a formalności związane z inwestycją są ograniczone do absolutnego minimum. Po wyselekcjonowaniu wykonawcy, zwymiarowaniu elektrowni słonecznej oraz doborze optymalnych rozwiązań, klient zwykle zobligowany jest do wpłaty zadatku, a kolejne transze opłacane są wraz z etapami prac — na przykład po dostawie sprzętu, po wykonaniu montażu, po uruchomieniu instalacji fotowoltaicznej. Jeśli zatem inwestor dysponuje wymaganą kwotą, którą jest w stanie przeznaczyć na realizację zadania, już z pierwszym rachunkiem po uruchomieniu instalacji fotowoltaicznej może on się cieszyć niższymi miesięcznymi zobowiązaniami finansowymi. Co w sytuacji, gdy właściciel domu, gospodarstwa rolnego czy przedsiębiorstwa nie posiada wystarczającej ilości gotówki? Alternatywę stanowi korzystny kredyt.

Kredyt na instalację fotowoltaiczną

Jeśli chodzi o kredyt na instalację fotowoltaiczną, to jest to sposób na sfinansowanie inwestycji dla każdej osoby, która posiada wymaganą przez bank zdolność. Odpowiedni dobór mocy elektrowni słonecznej, która będzie w stanie w pełni pokryć zapotrzebowanie energetyczne obiektu, pozwala bowiem sprawić, że koszty związane z ratami kredytowymi oraz opłatami stałymi uiszczanymi do zakładu energetycznego mogą pokryć się z wysokością dotychczasowych rachunków za prąd. Dzięki temu spłacanie instalacji fotowoltaicznej stanie się niemal nieodczuwalne. Warto jednak podkreślić, że po kilku czy nawet kilkunastu latach, gdy kredyt zostanie spłacony, własna elektrownia słoneczna wciąż będzie dostarczała maksymalnie tanią energię elektryczną, więc niskie rachunki pozostaną, a inwestor nie będzie ponosił już kosztów związanych ze spłatą rat. Należy zaznaczyć, że gwarancja na uzyski z modułów fotowoltaicznych wynosi zwykle od 20 do 30 lat, więc mówimy tu o kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu latach oszczędzania.

Dodatkowe sposoby na redukcję kosztów związanych z montażem instalacji fotowoltaicznej

Analizując koszty związane z montażem instalacji fotowoltaicznej, należy również wspomnieć o dotacjach, dzięki którym realny koszt realizacji zadania znacząco spada. Dzięki programom takim jak na przykład Mój Prąd, Agroenergia, Energia Dla Wsi, Stop Smog czy nawet Czyste Powietrze, możliwe jest uzyskanie wsparcia na poziomie od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Należy też pamiętać, że w dobie inflacji i światowego kryzysu, montaż własnej elektrowni słonecznej może się również okazać ciekawym sposobem na zabezpieczenie środków finansowych przed utratą ich realnej wartości. To właśnie między innymi z tego powodu, na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych decyduje się wielu klientów gotówkowych.

Inne INFORMACJE

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
    I ZYSKUJ W NA ZDROWEJ ENERGII prosto ze słońca