Na pytanie dotyczące tego, gdzie zamontować instalację fotowoltaiczną najczęściej słyszymy dwie odpowiedzi — na dachu lub na gruncie. Są to jednak dość szerokie informacje. Tym razem postanowiliśmy pochylić się głębiej nad tematem ulokowania własnej elektrowni słonecznej. Potencjalnych inwestorów podzielimy na trzy najpopularniejsze grupy i podpowiemy, w jakich konkretnie miejscach mogą oni rozważyć wykonanie instalacji oraz wyjaśnimy, z jakimi korzyściami będzie się to wiązało.
Lokalizacja instalacji fotowoltaicznej u właścicieli domów jednorodzinnych
Najliczniejszą grupą inwestorów decydujących się na montaż instalacji fotowoltaicznych stanowią bez wątpienia właściciele domów jednorodzinnych. Własne elektrownie dostarczające ekologiczny i maksymalnie tani prąd budują zarówno osoby zamieszkujące obiekty zlokalizowane w miastach, jak i na wsiach. I to właśnie miejsce zamieszkania często determinuje dokładną lokalizację stelaża, do którego przymocowywane są moduły fotowoltaiczne. Z czego to wynika? Z wielkości działki. Zwykle inwestorzy mieszkający na terenie miast nie dysponują tak dużą powierzchnią zieloną, jak klienci z terenów wiejskich. Dostępny w ich przypadku obszar ogranicza się często do niewielkiego ogrodu, którego znaczna część użytkowa mogłaby zostać ograniczona w przypadku usytuowania elektrowni słonecznej na gruncie. Właśnie dlatego, jeśli pozwalają na to warunki techniczne, lepszym rozwiązaniem będzie wykonanie instalacji na dachu domu, garażu lub budynku gospodarczego. Jeśli chodzi o inwestorów mieszkających na terenach podmiejskich, zwykle mogą się oni cieszyć znacznie większym terenem. Często jego część jest nawet niezagospodarowana, co stanowi doskonałe miejsce do ulokowania inwestycji. Dzięki temu dachy budynków znajdujących się na parceli nie będą musiały stanowić „fundamentu” instalacji fotowoltaicznej, a wykorzystany zostanie do tego obszar, który stanowi pewnego rodzaju nieużytek.
Lokalizacja instalacji fotowoltaicznej u rolników
Jeśli już mówimy o nieużytkach, to w tym przypadku warto zwrócić się w kierunku rolników. Choć zazwyczaj należy do nich od kilkunastu do kilkudziesięciu hektarów ziemi, to nie zawsze w całości jest ona wykorzystywana do uprawy roślin czy hodowli zwierząt. Jeśli na obszarze tym nie są również usytuowane budynki mieszkalne czy gospodarcze, możemy stwierdzić, że ziemia jest wspomnianym wcześniej nieużytkiem, nie tylko niegenerującym zysków, ale też stanowiącym dodatkowy koszt. Warto go wówczas wykorzystać do budowy instalacji fotowoltaicznej, która może zasilić w energię elektryczną urządzenia gospodarcze, dom i inne obiekty znajdujące się na terenie nieruchomości. Alternatywę dla inwestycji na gruncie stanowi oczywiście montaż elektrowni na dachu. W tym przypadku warto wykorzystać na przykład oborę czy innego typu budynek gospodarczy. To zazwyczaj naprawdę duże obiekty, których dachy są w stanie pomieść nawet kilkaset modułów fotowoltaicznych. Dzięki temu budynki mogą stanowić nie tylko miejsce do przechowywania zbiorów, maszyn rolniczych czy hodowli bydła. Doskonale sprawdzą się one także jako miejsce usytuowania stelaży z panelami.
Lokalizacja instalacji fotowoltaicznej u przedsiębiorców
W przypadku przedsiębiorców wybór miejsca montażu modułów fotowoltaicznych uzależniony jest głównie od profilu firmy. Jeśli jest to działalność skupiająca się na przykład na produkcji czy magazynowaniu, wówczas wiąże się to zwykle z inwestycją w wielkopowierzchniowe hale. Podobnie jak w przypadku rolników, dachy tych obiektów doskonale sprawdzą się jako miejsce montażu instalacji fotowoltaicznej. Dzięki temu nie ma konieczności zabudowy obszaru nieruchomości, która może stanowić dodatkową część do przechowywania towarów czy pełnić inną funkcję (na przykład parkingu lub placu manewrowego). Jeśli jednak mamy do czynienia z przedsiębiorstwami, które skupiają się głównie na działalności biurowej, wówczas mamy sytuację zbliżoną do tej, którą omówiliśmy przy okazji klientów indywidualnych, zamieszkujących domy jednorodzinne. W przypadku niewykorzystywanych terenów inwestycja może zostać ulokowana na gruncie, a jeśli nie ma na to wystarczająco dużo przestrzeni, to najlepszym rozwiązaniem będzie montaż fotowoltaiki na dachu biurowca.