loader image

Nowelizacja ustawy o OZE. Jakie zmiany nas czekają?

W końcówce sierpnia 2023 roku Prezydent zatwierdził zmiany w Ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii. Oznacza to, że już w drugiej połowie września w życie wejdą kolejne modyfikacje w naszej branży. Czy czeka nas prawdziwa rewolucja? Tym razem zmiany nie są tak duże, jak wtedy, gdy przeregulowano system rozliczeń nadprodukcji energii przez instalacje fotowoltaiczne. Pojawiło się jednak kilka ciekawych zagadnień, które warto omówić nieco szerzej.

Więcej mocy bez pozwolenia na budowę

Jedna z najważniejszych zmian wdrożonych wraz z podpisem głowy państwa wiąże się ze zwiększeniem mocy instalacji fotowoltaicznych, które mogą zostać wybudowane bez pozwolenia. Dotychczas uproszczony proces montażu własnej elektrowni słonecznej obejmował jedynie te inwestycje, których moc nie przekraczała 50 kWp. Już wkrótce osoby zainteresowane produkcją własnej, zielonej energii, będą mogły bez pozwolenia założyć trzykrotnie większą instalację fotowoltaiczną, ponieważ limit ustalono na poziomie aż 150 kWp. Jest to informacja, z której z pewnością ucieszą się głównie przedsiębiorcy oraz rolnicy. To właśnie te dwie grupy generują największe zapotrzebowanie na energię elektryczną, więc nowelizacja ustawy znacznie ułatwi i przyspieszy proces związany z potencjalną inwestycją. Warto jednak podkreślić, że instalacje o mocy przekraczającej 6,5 kWp wciąż będą musiały być uzgadniane z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych w zakresie zgodności z przepisami ochrony przeciwpożarowej. Co ważne, wspomniane wcześniej limity zwalniają z konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę inwestorów, którzy zdecydują się także na montaż pomp ciepła i wolnostojących kolektorów słonecznych.

Co z magazynami energii?

Zmiany w prawie dotyczą nie tylko instalacji fotowoltaicznych, ale też magazynów energii. Wkrótce urządzenia te współpracujące z instalacjami OZE lub z hybrydowymi instalacjami OZE będą mogły być zasilane nie tylko zieloną energią. Będzie je można bowiem ładować energią z sieci, ale trzeba będzie spełnić jeden warunek. Chodzi o konieczność zastosowania odpowiedniego układu pomiarowo-rozliczeniowego. Według ekspertów zmiana ta może pozytywnie wpłynąć na pracę sieci elektroenergetycznej, która zostanie ustabilizowana.

Nowelizacja ustawy o OZE: czy jest ona korzystna dla klientów?

Najnowsze regulacje prawne dotyczące branży odnawialnych źródeł energii praktycznie nie wprowadzają żadnych zmian dla obecnych właścicieli instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła oraz magazynów energii. Mogą one jednak zaciekawić osoby, które dopiero rozważają inwestycję. Czy nowelizacja jest dla nich korzystna? Z pełnym przekonaniem możemy powiedzieć, że tak. Najistotniejsze zmiany dotyczą mocy elektrowni słonecznych i pomp ciepła, które mogą zostać zainstalowane bez pozwolenia na budowę. W związku z tym, że limity zostały podniesione, wyraźnie usprawni to realizację wielu zadań. Przede wszystkim ograniczona zostanie niezbędna do skompletowania dokumentacja, co powinno wyraźnie przyspieszyć prace.

Na koniec warto odnotować, że nowelizacja wprowadziła również kilka innych zmiany w sektorze odnawialnych źródeł energii. Nie dotyczą one jednak ani fotowoltaiki, ani pomp ciepła oraz magazynów energii. Skupiały się one między innymi na morskich farmach wiatrowych, biometanie i klastrach energetycznych.

Inne INFORMACJE

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
    I ZYSKUJ W NA ZDROWEJ ENERGII prosto ze słońca