loader image

Jaki magazyn energii do domu jednorodzinnego?

Magazyn energii to urządzenie, które jest instalowane w polskich domach już od wielu lat. Popularność zyskało ono przede wszystkim po zmianie systemu rozliczania energii dostarczanej przez instalacje fotowoltaiczne. Z czego to wynika? Kiedy warto zdecydować się na montaż produktu, często nazywanego również akumulatorem? I przede wszystkim, jaki wybrać magazyn energii do domu jednorodzinnego? Sprawdzamy! 

Czym jest magazyn energii?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, magazyn energii jest urządzeniem, które przez wiele osób nazywane jest akumulatorem. I jest to jak najbardziej słuszne określenie. Urządzenie to jest bowiem odpowiedzialne za gromadzenie energii elektrycznej, a następnie uwalnianie jej w przypadku zapotrzebowania generowanego przez urządzenia podłączone do sieci. Omawiana jednostka najczęściej zasilana jest prądem dostarczanym z instalacji fotowoltaicznej. W związku z tym cała nadprodukcja trafia do magazynu, a w przypadku, gdy elektrownia słoneczna nie dostarcza dla domu, gospodarstwa rolnego czy firmy wystarczającej ilości energii, wówczas w pierwszej kolejności pobierana jest ona właśnie z omawianego urządzenia, a dopiero później z zakładu energetycznego.

Dlaczego warto zdecydować się na montaż magazynu energii?

Jeszcze kilka lat temu magazyny energii były urządzeniami, które montowało się przede wszystkim w najnowocześniejszych, inteligentnych domach. Obecnie, na tego rodzaju urządzenia decydują się już nie tylko miłośnicy nowoczesnych technologii, ale również inwestorzy, których domy mają często nawet kilkadziesiąt lat. Wynika to z wielu korzyści oferowanych przez omawiane produkty. Dlaczego konkretnie warto zdecydować się na montaż magazynu energii? Przede wszystkim dlatego, że mając instalację fotowoltaiczną oraz rozliczając się w systemie net-billingu, jest to wyjątkowo opłacalne. Znacznie mniejsza ilość energii zostanie bowiem przesłana do zakładu energetycznego, co wiąże się z większymi oszczędnościami. Nie ma bowiem konieczności odkupowania prądu w przypadku jego niedoboru (na przykład nocą). Nie jest to jednak wyłączna zaleta montażu magazynu energii. Wśród korzyści związanych z jego instalacją możemy również wymienić:

  • dostęp do energii elektrycznej w przypadku awarii sieci energetycznej,
  • możliwość skorzystania z wyższego dofinansowania z programu Mój Prąd,
  • redukcja rachunków za energię elektryczną w przypadku połączenia urządzenia z instalacją fotowoltaiczną,
  • wzrost wartości nieruchomości.

Jaki magazyn energii do domu wybrać?

Na postawione powyżej pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Dokonując zakupu, warto jednak zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników, dzięki którym wybór stanie się prostszy. Jednym z kluczowych z nich jest pojemność magazynu energii. Im jest ona większa, tym więcej prądu będzie w stanie przechowywać omawiany sprzęt. Nie warto jednak wybierać zbyt dużych jednostek, gdyż trudno będzie w pełni wykorzystać ich potencjał, a jednocześnie będzie się to wiązało z większym wydatkiem. Ogólnie przyjmuje się jednak, że pojemność magazynu energii powinna oscylować na poziomie około 1-1,5 większym niż wynosi moc instalacji fotowoltaicznej. Jeśli zatem w domu znajduje się elektrownia słoneczna o mocy 7 kWp, warto wybrać magazyn o pojemności 8-10 kWh. Poza pojemnością warto zwrócić również uwagę między innymi na żywotność akumulatorów, która określana jest w liczbie cykli ładowania, okres gwarancyjny czy konstrukcję urządzenia (czy jest możliwość jego rozbudowy w przypadku zapotrzebowania na większą moc). 

Magazyny energii w ofercie naszej firmy

Jeśli szukają Państwo magazynu energii, który w pełni sprosta zapotrzebowaniu danego obiektu, zachęcamy do skorzystania z przygotowanej przez nas oferty. Mogą Państwo liczyć na profesjonalną obsługę specjalistów. Pomogą oni w doborze odpowiedniego urządzenia, które będzie idealnie zwymiarowane pod konkretną nieruchomość. Warto również zaznaczyć, że dysponujemy sprzętem najwyższej jakości, znanych i cenionych marek. Zajmiemy się również montażem urządzenia i przeszkolimy Państwa z jego obsługi. W przypadku zainteresowania ofertą zapraszamy do kontaktu.

Inne INFORMACJE

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
    I ZYSKUJ W NA ZDROWEJ ENERGII prosto ze słońca