loader image

Co zamiast tradycyjnego pieca? Przegląd alternatywnych źródeł ciepła

Tradycyjne piece na paliwa stałe coraz częściej zastępowane są alternatywnymi źródłami ciepła. Inwestorzy sięgają po rozwiązania ekonomiczniejsze, mniej szkodliwe dla środowiska, wygodniejsze w obsłudze czy generujące mniej brudu. Czym można zatem zastąpić tak zwanego kopciucha? Tym razem postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej dostępnym na rynku źródłom ciepła i wybrać te, które spełnia każdy z wymienionych warunków.

Piec z podajnikiem na ekogroszek

Piec z podajnikiem na ekogroszek to urządzenie, które w naszym kraju jest chętnie wybierane przez wielu inwestorów. Czy jego montaż wiąże się z diametralną różnicą w komforcie obsługi źródła ciepła, czy z niższymi rachunkami za ogrzewanie? Niestety w przypadku tego typu urządzenia, trudno mówić o korzyściach ekonomicznych. Zakup wysokiej jakości pieca z podajnikiem jest naprawdę sporym wydatkiem. Dodatkowo ekogroszek jest znacznie droższy od klasycznego węgla kamiennego czy drewna. Jakie są zatem korzyści związane z jego montażem? Możemy mówić między innymi o nieco większym komforcie i czystości. Piec z podajnikiem często wystarczy bowiem uzupełnić paliwem raz na kilka dni, a zaawansowane systemy sterujące same będą podawały do paleniska jego odpowiednią ilość. Ponadto ekogroszek, czyli najwyższej jakości, wyselekcjonowany i oczyszczony węgiel kamienny jest przechowywany w wygodnych workach, co minimalizuje potencjalne nieczystości. Pomimo nazwy, trudno jednak mówić w przypadku omawianego opału o ekologii. Co prawda ekogoroszek ma w sobie mniejsze ilości siarki czy szkodliwych dla środowiska substancji, ale te mimo wszystko trafiają do otoczenia, co jest naturalnym efektem procesu spalania.

Kocioł gazowy

Kocioł gazowy to bez wątpienia wyjątkowo komfortowe źródło ciepła. Wystarczy przyłączyć urządzenie do sieci gazowej lub zakupionego bądź dzierżawionego zbiornika z gazem i odpowiednio je zaprogramować, a to zaopatrzy obiekt w ciepło. Kocioł gazowy zwykle służy również do dostarczania ciepłej wody użytkowej. Gaz jest również zdecydowanie bardziej ekologiczny od ekogroszku. Problem mogą jednak stanowić finanse. O ile zakup samej jednostki nie jest stosunkowo drogi, o tyle ceny paliwa często pozostają niewiadomą. Patrząc na ogólnoświatowy trend, raczej możemy spodziewać się jednak stałych i niestety znacznych wzrostów cen gazu.

Ogrzewanie elektryczne

Czy w związku z tym receptą na ekologiczne, komfortowe i tanie ciepło w domu będzie ogrzewanie elektryczne? Na pewno jest to pomysł na czystość i komfort. Montaż na przykład mat grzewczych wiąże się jedynie z ich uruchomieniem. Nie ma potrzeby uzupełniania paliwa czy wykonywania żadnych innych czynności. Jeśli chodzi o względy finansowe, to w tym przypadku koszty związane z dostarczeniem ciepła uzależnione są od cen energii elektrycznej. Jeśli jednak w nieruchomości zamontowana jest instalacja fotowoltaiczna, to wówczas możemy mówić o jednym z najtańszych sposobów ogrzewania.

Pompa ciepła

W przypadku posiadania własnej elektrowni słonecznej bezkosztowo może również działać pompa ciepła. I według wielu użytkowników, jest to zdecydowanie najlepsze urządzenie do ogrzewania obiektów, którego znaczna część inwestorów nie zamieniłaby na żadne inne. Z czego to wynika? Przede wszystkim z tego, że pompa ciepła łączy w sobie wszystkie najważniejsze czynniki:

  • komfortowe działanie – pompę ciepła wystarczy zaprogramować podczas pierwszego uruchomienia i nie ma konieczności zmiany jej parametrów,
  • czystość – jednostka nie generuje żadnych zanieczyszczeń, ponieważ nie dochodzi w niej do procesu spalania,
  • ekologię – pompa ciepła zasilana jest powietrzem, energią geotermalną lub hydrotermalną i w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną niemal nie generuje kosztów,
  • możliwość uzyskania dofinansowania – dodatkową zaletą są spore dotacje na zakup i montaż jednostek, które często wynoszą nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Jakie źródło ciepła wybrać?

Na to pytanie każdy inwestor musi odpowiedzieć sobie samodzielnie. Jeśli kluczowe znaczenie ma wyłącznie komfort użytkowania, warto postawić na przykład na ogrzewanie elektryczne. W przypadku chęci utrzymania czystości w kotłowni, dobrym pomysłem może być montaż kotła gazowego. Jeśli jednak są Państwo zainteresowani zakupem źródła ciepła, które będzie nie tylko bezobsługowe i niegenerujące brudu, ale też ekologiczne oraz tanie w eksploatacji, najlepszą możliwą decyzją będzie bez wątpienia zakup i montaż pompy ciepła.

Inne INFORMACJE

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
    I ZYSKUJ W NA ZDROWEJ ENERGII prosto ze słońca