loader image

Gdzie zamontować fotowoltaikę?

Instalacje fotowoltaiczne są montowane zarówno na gruncie, jak i dachach różnego typu obiektów. Na które z tych miejsc lepiej się zdecydować i czy ma to w ogóle wpływ na działanie elektrowni słonecznej? Jakie są zalety każdego z wymienionych rozwiązań? Odpowiedzi na te pytania szukamy w naszym najnowszym materiale.

Fotowoltaika na dachu

Wiele osób, które nie posiadają szerokiej wiedzy na temat instalacji fotowoltaicznych, kojarzą je przede wszystkim z charakterystycznymi, czarnymi modułami montowanymi na dachach domów jednorodzinnych, budynków gospodarczych czy przedsiębiorstw. Wynika to z faktu, że znaczna część inwestorów decyduje się na założenie jednej z najważniejszych części całego systemu właśnie na dachach obiektów. To efekt przede wszystkim z zalet związanych z wyborem wspomnianego miejsca. Jedną z największych z nich jest zagospodarowanie przestrzeni, która nie może zostać wykorzystana do niemal niczego innego. Oprócz tego do korzyści związanych z fotowoltaiką na dachu możemy zaliczyć bezpieczeństwo. Moduły umieszczone kilka czy czasami nawet kilkanaście metrów nad ziemią są odpowiednio chronione przed kradzieżą. Dodatkowo w mniejszym stopniu są one narażone na zniszczenia przez zwierzęta, co ma kluczowe znaczenie szczególnie w przypadku gospodarstw rolnych. Jakie są minusy montażu instalacji fotowoltaicznej w omawianym miejscu? W tym zakresie możemy w zasadzie wymienić tylko dwa czynniki. Pierwszym z nich jest konieczność posiadania połaci dachu skierowanej w kierunku wschodnim, zachodnim, a najlepiej południowym. Oprócz tego niezbędna jest wystarczająca powierzchnia umożliwiająca realizację inwestycji.

Zalety fotowoltaiki na dachu:

  • wykorzystanie wolnej przestrzeni, którą trudno zagospodarować w innym celu,
  • zabezpieczenie modułów przed kradzieżą,
  • trudny dla zwierząt dostęp do modułów.

Wady fotowoltaiki na dachu:

  • konieczność posiadania połaci skierowanej w kierunku wschodnim, zachodnim lub południowym,
  • dach musi być odpowiedniej wielkości, aby zmieściły się na nim wszystkie moduły fotowoltaiczne.

Fotowoltaika na gruncie

Alternatywą dla realizacji inwestycji na dachu jest montaż fotowoltaiki na gruncie. To rozwiązanie, które również ma swoje wady i zalety. Do plusów możemy zaliczyć przede wszystkim pełną swobodę dotyczącą kierunku ustawienia stelaża, do którego przymocowane zostaną moduły. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ dzięki temu panele możemy ułożyć w kierunku południowym, co pozwoli zmaksymalizować uzyski. Oprócz tego dla wielu osób ogromne znaczenie ma estetyka. Jeśli zatem inwestor nie chce ingerować w wygląd budynku czy jego bezpośrednią okolicę, elektrownia słoneczna może zostać wybudowana tuż przy granicy działki, w niemal niezauważalnym miejscu. Jakie są z kolei minusy montażu fotowoltaiki na gruncie? W tym przypadku również nie jest ich zbyt wiele. Wśród wad możemy wymienić ograniczenie wolnej przestrzeni na działce, konieczność posiadania powierzchni, która nie jest zacieniona drzewami czy budynkami oraz, jak łatwo można się domyślić, ułatwiony dostęp do instalacji dla osób niepożądanych.

Zalety fotowoltaiki na gruncie:

  • możliwość ustawienia stelaża w dowolnym kierunku, co pozwala zmaksymalizować uzyski,
  • brak ingerencji w konstrukcję obiektu,
  • możliwość montażu instalacji nawet kilkadziesiąt metrów od budynku.

Wady fotowoltaiki na gruncie:

  • ograniczenie wolnej przestrzeni na działce,
  • konieczność posiadania niezacienionej przestrzeni,
  • ułatwiony dostęp do instalacji dla osób niepożądanych.

Fotowoltaika na gruncie czy dachu — w jakim miejscu wybudować elektrownię słoneczną?

Na postawione powyżej pytanie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Zarówno fotowoltaika na dachu, jak i na gruncie, ma swoje wady i zalety. Pierwsze z wymienionych miejsc montażu pozwala między innymi zagospodarować trudną do wykorzystania przestrzeń, ale jednocześnie sprawia, że elektrownia często jest widoczna, co dla osób ceniących sobie minimalizm może stanowić problem. Fotowoltaika na gruncie nie ingeruje z kolei w budynek, ale ogranicza miejsce na działce. Przed podjęciem decyzji warto zatem wcześniej przeanalizować, które z rozwiązań lepiej sprawdzi się w konkretnym przypadku. Dla wielu osób potencjalne wady wcale nie muszą być uciążliwe, a jednocześnie pozwolą one na przykład usprawnić działanie instalacji.

Inne INFORMACJE

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
    I ZYSKUJ W NA ZDROWEJ ENERGII prosto ze słońca