Pompa ciepła jest jednym z najchętniej wybieranych źródeł ciepła w naszym kraju. Na jej montaż decydują się szczególnie ci inwestorzy, którzy wznoszą nowy dom lub innego typu budynek. Dlaczego wybór tak często pada na wspomniane urządzenie? Wynika to z wielu zalet tego typu jednostek. Z przygotowanego przez nas materiału dowiecie się, dlaczego warto wybrać pompę ciepła do nowo budowanego obiektu.
Brak komina i kotłowni
Jedną z największych korzyści związanych z wyborem pompy, jako źródła ciepła w domu czy innego typu obiekcie, jest brak konieczności budowy komina, co znacznie ogranicza koszt całej inwestycji. W omawianym urządzeniu nie dochodzi bowiem do procesu spalania, przez co do środowiska nie jest emitowany dym, ani żadne inne zanieczyszczenia, które wymagają specjalnego kanału niezbędnego do ich odprowadzenia na zewnątrz budynku. Następstwem tego jest również fakt, że pomieszczenie takie jak kotłownia jest całkowicie zbędne. Jednostkę wewnętrzną pompy ciepła można umieścić w garażu, spiżarni czy w innym, wybranym przez inwestora miejscu. Dzięki temu skutecznie można zwiększyć powierzchnie między innymi salonu, łazienki, czy przedpokoju lub wydzielić dodatkową przestrzeń na przykład na garderobę.
Czystość i komfort użytkowania
To właśnie wcześniej wspomniana czystość jest jednym z kolejnych powodów, dla których warto zdecydować się na montaż pompy ciepła. Urządzenie, w którym nie dochodzi do procesu spalania, nie emituje dymu o nieprzyjemnym zapachu, popiołu czy sadzy, która często osadza się na ścianach i suficie kotłowni. Pompa jest na tyle bezinwazyjnym źródłem ciepła, że wielu inwestorów, którzy zamienili na nią tradycyjny piec, wykorzystują dotychczasową kotłownię nawet jako pralnię. Dodatkowo omawiana jednostka, nie wymaga składowania opału, co jest kolejnym dużym plusem. Porządek panuje zatem również w garażu, budynku gospodarczym, piwnicy czy jakiejkolwiek innej przestrzeni, w której zalegałoby drewno lub wyjątkowo pylący węgiel. Brak opału to również brak konieczności nieustannego napełniania nim źródła ciepła. Pompa, w zależności od jej typu, może być zasilana powietrzem, energią geotermalną czy hydrotermalną i jest niemal całkowicie bezobsługowa. Zadaniem użytkownika jest jedynie ustalenie pożądanej temperatury, co wykonuje się przy użyciu intuicyjnego panelu sterującego lub aplikacji w urządzeniu mobilnym.
Wysoka wydajność urządzenia
Zwiększenie dostępnej powierzchni w obiekcie, bezobsługowe działanie czy czystość, to niewątpliwie ogromne zalety pompy ciepła. Jak jednak na tle tego prezentuje się ekonomia? W tym przypadku również nie ma powodu do obaw. Wręcz przeciwnie! Pompa jest jednym z najwydajniejszych źródeł ciepła, co oznacza, że generuje ona wyjątkowo niskie koszty w przeliczeniu na dostarczaną energię cieplną. Warto również w tym miejscu zaznaczyć, że jednostka optymalnie zintegrowana z instalacją fotowoltaiczną może pracować niemal za darmo, dlatego jest to tak często wybierane urządzenie do obiektów pasywnych, często nazywanych również bezkosztowymi. Warto w tym miejscu podkreślić, że pompy ciepła są ekologicznymi urządzeniami, więc ich zakup może zostać objęty dofinansowaniem. Inwestorzy, którzy dopiero budują dom, mogą skorzystać z programu Moje Ciepło, a ci, którzy chcą zastąpić dotychczasowe źródło ciepła zatruwające środowisko przez emisję spalin, z dotacji Czyste Powietrze. Dzięki pompie ciepła komfort i ekonomia mogą iść zatem w parze i sprawić, że sezon grzewczy nie będzie niczym różnił się od gorącego, wakacyjnego okresu, zarówno pod względem temperatur, jak i codziennych obowiązków.