Instalacje fotowoltaiczne dostarczają energię elektryczną do milionów polskich domów, gospodarstw rolnych oraz przedsiębiorstw. Zastanawiasz się jednak, jak przebiega realizacja tego rodzaju inwestycji? W tym materiale przedstawimy krok po kroku, etapy prac podczas montażu elektrowni słonecznej. I już na wstępie chcielibyśmy zaznaczyć, że nie jest to tak skomplikowany proces, jak mogłoby się wydawać.
Z jakich elementów składa się instalacja fotowoltaiczna?
Żeby móc dokładnie opisać przebieg montażu instalacji fotowoltaicznej, w pierwszej kolejności warto wyjaśnić, z jakich elementów się ona składa i za co one odpowiadają. Jeśli chodzi o podstawowe i najważniejsze komponenty własnej elektrowni słonecznej, to możemy do nich zaliczyć:
- moduły fotowoltaiczne: są one najbardziej charakterystyczną częścią całego systemu. Ich serce stanowią specjalne ogniwa, które pochłaniają promienie słońca, a następnie zamieniają energię promieniowania w energię elektryczną w wyniku zjawiska fotowoltaicznego;
- falownik: często jest on również nazywany inwerterem. To urządzenie o niewielkim rozmiarze, które swoim kształtem przypomina skrzynkę. Jego rolą jest zamiana prądu stałego, który go zasila, w prąd przemienny, a więc taki, który wykorzystywany jest przez większość urządzeń elektrycznych;
- stelaż: jest to specjalna, metalowa konstrukcja, którą montuje się na dachu lub gruncie, a następnie przytwierdza się do niej moduły fotowoltaiczne. Ze względu na fakt, że stelaż musi być odporny nawet na skrajnie trudne warunki atmosferyczne, powinien być on wykonany z najwyższej jakości materiałów.
Oprócz powyższych komponentów, do montażu elektrowni słonecznej niezbędne są między innymi: specjalne kable, wyłączniki nadprądowe, optymalizatory czy ograniczniki przepięć.
Jak przebiega montaż instalacji fotowoltaicznej?
Skoro już wiemy, z jakich podzespołów składa się instalacja fotowoltaiczna, to możemy przystąpić do omówienia etapów jej wykonania. Pierwszym krokiem jest montaż stelaża. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, jest on ustawiany na gruncie lub zakładany na dachu. W drugim z wymienionych przypadków konstrukcja zwykle przytwierdzana jest bezpośrednio do krokwi. Jeśli jednak mamy do czynienia z dachem płaskim, wówczas zostaje ona na nim ustawiona, a następnie dociążona specjalnymi bloczkami. Kolejny krok polega na rozłożeniu okablowania, które połączy ze sobą wszystkie elementy, a także pozwoli podpiąć instalację do licznika oraz skrzynki na granicy działki. Po realizacji tego etapu można przystąpić do montażu falownika. Urządzenie to zostanie usytuowane w miejscu ustalonym z Klientem. Jednym z ostatnich zadań jest ułożenie, przytwierdzenie do stelaża oraz podłączenie modułów fotowoltaicznych. Po wykonaniu tej czynności instalacja może zostać podłączona do sieci.
Montaż zakończony — co dalej?
Czy po wykonaniu montażu instalacji fotowoltaicznej można ją od razu uruchomić i cieszyć się ekologiczną i tanią energią elektryczną? Niestety trzeba na to jeszcze chwilkę poczekać. Zakończenie inwestycji wiąże się z koniecznością zgłoszenia tego faktu do zakładu energetycznego. Wówczas dostawca energii zobowiązany jest do wymiany licznika na dwukierunkowy. Na szczęście nie trzeba na to długo czekać, ponieważ zakład zobowiązany jest do wykonania tego zadania w ciągu trzydziestu dni. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że od razu po założeniu nowego urządzenia można uruchomić elektrownię, która zacznie produkować energię elektryczną na potrzeby nieruchomości.
Wybierz instalację fotowoltaiczną od Zdrowej Energii!
Na zakończenie należy zaznaczyć, że montaż instalacji fotowoltaicznej nie jest dużym przedsięwzięciem, szczególnie w porównaniu z korzyściami, jakie wiążą się z inwestycją. Realizacja całego zadania w przypadku domów jednorodzinnych nie trwa zwykle dłużej, niż kilka dni. W wielu przypadkach montaż zostaje wykonany nawet w ciągu zaledwie 48 godzin. Jeśli są Państwo zainteresowani założeniem własnej elektrowni słonecznej naszą firmą, możecie być pewni, że dołożymy wszelkich starań, aby całe zadanie zostało wykonane możliwie najszybciej, choć oczywiście nie zapomnimy o jakości i bezpieczeństwie podczas prac. Po zakończeniu montażu uprzątniemy również cały teren, dzięki czemu niemal nie odczują Państwo żadnych uniedogodnień związanych z realizacją zadania.