Magazyny energii są coraz częściej montowanymi urządzeniami przede wszystkim w gospodarstwach domowych. Na ich zakup decydują się głównie osoby inwestujące w instalacje fotowoltaiczne. Czy baterie magazynujące energię elektryczną faktycznie generują dodatkowe korzyści, czy są jedynie gadżetem, który montowany jest na zlecenie pasjonatów nowych technologii? Odpowiedź między innymi na to pytanie, znajdziecie w przygotowanym przez nas tekście.
Dlaczego warto zamontować magazyn energii wraz z instalacją fotowoltaiczną?
Magazyn energii jest urządzeniem, które jak wskazuje nazwa, przeznaczone jest do gromadzenia prądu. Mówiąc w dużym uproszczeniu, można go porównać do każdego innego akumulatora wykorzystywanego w bezprzewodowym sprzęcie elektronicznym. Różnica polega jednak na pojemności ogniw, które w tym przypadku są naprawdę ogromne. Dzięki temu montaż magazynu energii nawet bez instalacji fotowoltaicznej jest wyjątkowo atrakcyjnym rozwiązaniem. Jego obecność w gospodarstwie domowym, firmie czy jakimkolwiek innymi miejscu sprawia, że znajdujące się w nieruchomości urządzenia elektryczne mogą pracować nawet wtedy, gdy dojdzie do awarii i przerw w dostawie prądu. To jednak wyłącznie jedna z wielu korzyści tego rodzaju systemów. O największych profitach mogą mówić wspomniani już posiadacze własnych elektrowni słonecznych. Jakie są zalety stworzenia układu składającego się z instalacji fotowoltaicznej i magazynu energii? Zaliczamy do nich między innymi:
- maksymalizację autokonsumpcji energii z instalacji PV,
- możliwość pracy zarówno instalacji fotowoltaicznej, jak i magazynu energii podczas przerw w dostawie energii elektrycznej,
- korzystny wpływ na środowisko,
- możliwość uzyskania wyższego dofinansowania na realizację inwestycji.
Magazyn energii, a nowy system rozliczeń nadprodukcji energii elektrycznej
Każda z wymienionych powyżej zalet duetu stworzonego z magazynu energii i instalacji fotowoltaicznej jest ważna. Wielu inwestorów decyduje się jednak na zakup obu systemów ze względu na pierwszą z nich. Na czym dokładnie polega maksymalizacja autokonsumpcji energii z instalacji PV? Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku nowy system rozliczeń nadprodukcji prądu wytworzonego przez elektrownię słoneczną. Jeszcze do niedawna cały nadmiar energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną był przesyłany do zakładu energetycznego, a ten w zamian za jego przechowywanie pobierał 20 lub 30 proc. z przesłanej „porcji”. Obecnie cała nadprodukcja jest sprzedawana do dostawcy energii, a w przypadku jej niedoboru, odkupowana po nieco wyższej stawce. Niestety nie zawsze jest to tak korzystne (choć i tak instalacje fotowoltaiczne są nieustannie atrakcyjnym rozwiązaniem), jak miało to miejsce w przypadku poprzedniego systemu rozliczeń. Magazyn energii sprawia zatem, że większa część energii może zostać zatrzymana w domu, firmie, gospodarstwie rolnym czy w jakimkolwiek innym miejscu, w którym jest on zamontowany. Dzięki temu potencjalne straty związane ze sprzedażą i następnie zakupem energii są zdecydowanie mniejsze.
Zrealizuj inwestycję ze Zdrową Energią PV i sięgnij po dofinansowanie
Jeśli zatem jesteś zainteresowany montażem magazynu energii, instalacji fotowoltaicznej lub obu tych systemów, skorzystaj z oferty przygotowanej przez naszą firmę. Gwarantujemy nie tylko realizację usługi na najwyższym poziomie oraz montaż sprzętu od czołowych producentów na świecie, ale też atrakcyjne ceny oraz pomoc w uzyskaniu dofinansowania na realizację inwestycji. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że przypadku montażu nie tylko instalacji PV, ale też baterii magazynującej wyprodukowany prąd, dotacja jest jeszcze większa, niż ma to miejsce w przypadku założenia wyłącznie elektrowni słonecznej. Wynika to z regulaminu programu Mój Prąd, który w najnowszej edycji zakłada, że podmioty, które zdecydują się na inwestycję w oba produkty, mogą starać się o dodatkowe 3 000 zł. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat realizacji zadania lub poznać szczegóły oferty? Skontaktuj się z nami!