loader image

Mój Prąd 5.0, a pompa ciepła. Ile można dostać dofinansowania?

Program Mój Prąd jest dofinansowaniem, z którego skorzystało już blisko pół miliona Polaków. Początkowo, mogli oni uzyskać wsparcie wyłącznie na zakup instalacji fotowoltaicznej. Z upływem czasu dotacja ta była rozszerzana i obecnie rządowe pieniądze można uzyskać między innymi na zakup i montaż pompy ciepła. O kwoty, jakiego rzędu można starać się w piątej już edycji programu? Sprawdziliśmy to!

Na czym polega program Mój Prąd 5.0?

Program Mój Prąd jest dotacją, która w kraju nad Wisłą cieszy się ogromnym zainteresowaniem. I nie jest to żadnym zaskoczeniem, ponieważ pozwala ona znacznie zredukować koszty związane z inwestycją. No właśnie — co konkretnie musi ona obejmować, aby móc skorzystać z rządowego wsparcia w piątej edycji Mojego Prądu? Program, który ruszył w końcówce kwietnia, obejmuje dofinansowanie zakupu i montażu:

 • instalacji fotowoltaicznych,
 • magazynów energii, 
 • systemów HEMS, 
 • kolektorów słonecznych,
 • pomp ciepła.

Inwestorzy, którzy zdecydują się na montaż każdego z wymienionych powyżej rozwiązań, staną się posiadaczami niemal samowystarczalnego gospodarstwa domowego. Wiąże się to między innymi ze znacznym obniżeniem comiesięcznych rachunków czy poprawą komfortu codziennego życia. Jedną z największych zalet jest również możliwość uzyskania maksymalnej kwoty wsparcia, która w omawianym przypadku wyniosłaby w piątej edycji programu nawet 58 tysięcy złotych.

Ile dotacji na pompę ciepła można otrzymać z programu Mój Prąd 5.0?

Jak już wspomnieliśmy, maksymalna kwota dofinansowania w najnowszej edycji programu Mój Prąd wynosi blisko sześćdziesiąt tysięcy złotych. Jaka konkretnie część z tej puli może trafić do osób, które zdecydują się wyłącznie na montaż instalacji fotowoltaicznej wraz z pompą ciepła? Przeznaczone na ten cel środki są naprawę pokaźne, ale ich wysokość jest jednocześnie uzależniona od rodzaju jednostki, na którą zdecyduje się inwestor. Najwyższe dofinansowanie można otrzymać na gruntowe pompy ciepła. Wówczas beneficjentowi przyznane zostanie nawet 28 500 zł na zakup źródła ciepła i dodatkowe 7 000 zł na instalację fotowoltaiczną. W przypadku pozostałych typów wspomnianych urządzeń wysokość dotacji prezentuje się następująco:

 • pompa ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie energetycznej do 19 400 zł + 7 000 instalacja fotowoltaiczna,
 • pompa ciepła powietrze/woda do 12 600 zł + 7 000 instalacja fotowoltaiczna,
 • pompa ciepła powietrze/powietrze do 4 400 zł + 7 000 instalacja fotowoltaiczna.

Jak dostać dotację na pompę ciepła z programu Mój Prąd 5.0 i gdzie złożyć wniosek?

Żeby móc starać się o dotację z programu Mój Prąd 5.0 na zakup i montaż pompy ciepła, inwestor musi spełnić dwa warunki. Pierwszym z nich jest montaż nie tylko omawianego źródła ciepła, ale też instalacji fotowoltaicznej. Drugi to konieczność złożenia wniosku online. Jeśli zostanie on pozytywnie rozpatrzony, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, aby uzyskać rządowe środki. Jeśli jednak rozważają Państwo inwestycję i chcecie skorzystać z dofinansowania, warto się pospieszyć nie tylko ze względu na fakt, że wnioski przyjmowane są do 22 grudnia 2023 roku. Wcześniej może wyczerpać się wynoszący niespełna milion złotych budżet, a to będzie oznaczało wstrzymanie dotacji. Warto w tym miejscu podkreślić, że nasi Klienci mogą liczyć na kompleksowe wsparcie w realizacji zadania. Nie tylko zajmiemy się montażem wszystkich urządzeń, ale też pomożemy zdobyć środki z programu Mój Prąd 5.0.

Inne INFORMACJE

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
  I ZYSKUJ W NA ZDROWEJ ENERGII prosto ze słońca