loader image

Czy trzeba myć moduły fotowoltaiczne?

Moduły są jednymi z najbardziej charakterystycznych elementów instalacji fotowoltaicznej. To właśnie te komponenty elektrowni słonecznych montowane są na gruntach lub dachach obiektów. Ze względu na to, że panele są usytuowane na zewnątrz, narażone mogą być one na różnego typu zabrudzenia. Czy w związku z tym trzeba je myć? Przekonajcie się sami!

Czy konieczne jest mycie modułów fotowoltaicznych?

Pracujące często w trudnych warunkach moduły fotowoltaiczne narażone są na różnego typu czynniki. Właśnie dlatego ogniwa zabezpieczone są między innymi specjalnym, wysokogatunkowym szkłem hartowanym, które chroni je na przykład przed gradem, kurzem lub zalaniem. Omawiane komponenty mogą ulec jednak nie tylko uszkodzeniu, ale też zabrudzeniu. Czy trzeba zatem pozbywać się ptasich odchodów czy błota, które może pokryć panele fotowoltaiczne zakładane na specjalnych stelażach umieszczonych na gruncie? W większości przypadków nie ma takiej potrzeby. Wynika to z faktu, że moduły posiadają zazwyczaj funkcję samoczyszczenia. Jak to działa? Spływający z elementów deszcz oraz topniejący śnieg, skutecznie zmywa wszelkie nieczystości. W związku z tym posiadacz własnej elektrowni słonecznej nie musi martwić się, gdy wspomniane elementy zabrudzą się, tym bardziej że potencjalne zanieczyszczenia mają marginalny wpływ na efektywność pracy instalacji.

Jak dbać o moduły fotowoltaiczne?

Skoro moduły fotowoltaiczne nie wymagają czyszczenia, to czy konieczne są jakiekolwiek inne prace pielęgnacyjne? Na szczęście nie. Własna elektrownia słoneczna jest całkowicie bezobsługowa, a jej posiadacz nie musi martwić się o żaden element. Firma wykonawcza zajmie się jej montażem, następnie zakład energetyczny wymieni licznik na dwukierunkowym, po czym można uruchomić instalację i na tym kończy się jakakolwiek obsługa systemu. Do jego pracy nie jest wymagana zmiana żadnych parametrów, nie trzeba też wykonywać dodatkowych prac polegających na wspomnianym wcześniej czyszczeniu czy nawet odśnieżaniu modułów. I to właśnie obok produkcji maksymalnie taniej i ekologicznej energii elektrycznej, jest jedną z największych zalet instalacji fotowoltaicznej.

Wybierz instalację fotowoltaiczną od Zdrowej Energii!

Jak już niejednokrotnie zaznaczyliśmy, instalacja fotowoltaiczna jest całkowicie bezobsługowym i trwałym rozwiązaniem. Dodatkowo jest ona w stanie dostarczyć maksymalnie tanią energię elektryczną na potrzeby domu, gospodarstwa rolnego czy przedsiębiorstwa. Jeśli zatem są Państwo zainteresowani montażem własnej elektrowni słonecznej, zachęcamy do kontaktu z naszą firmą. Chętnie przedstawimy korzyści związane z nawiązania współpracy z naszym przedsiębiorstwem, a ponadto dokonamy bezpłatnego zwymiarowania elektrowni słonecznej oraz wykonamy jej projekt. Podpowiemy również, w jaki sposób sfinansować całą inwestycję. A jeśli zdecydują się Państwo na jej realizację, najszybciej jak to możliwe przystąpimy do wykonania zadania, abyście mogli cieszyć się własną, tanią i co najważniejsze zdrową energią!

Inne INFORMACJE

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
    I ZYSKUJ W NA ZDROWEJ ENERGII prosto ze słońca