loader image

Kiedy fotowoltaika się opłaca?

Na montaż instalacji fotowoltaicznej decydują się zarówno osoby prywatne, jak i rolnicy, przedsiębiorcy czy zarządcy obiektów użyteczności publicznej. Czy to oznacza, że tego rodzaju inwestycje są zawsze opłacalne? Mocno ogólnikowo można stwierdzić, że zakup własnej elektrowni słonecznej jest korzystny w prawie każdym przypadku. My postanowiliśmy jednak zgłębić ten temat i dokładnie wyjaśnić, kiedy fotowoltaika się opłaca.

Czy warto zdecydować się na zakup instalacji fotowoltaicznej?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, inwestycja w instalację fotowoltaiczną jest opłacalna w większości przypadków. Żeby realizacja tego rodzaju zadania była korzystna, musi zostać spełniony zaledwie jeden z wymienionych poniżej warunków.

  • Inwestor musi posiadać wystarczającą powierzchnię na dachu płaskim lub połaciach, które skierowane są w kierunku południowym, wschodnim bądź zachodnim. Warto w tym miejscu podkreślić, że jeżeli wszystkie moduły będą mogły zostać umieszczone na jednej stronie dachu i żaden z nich nie będzie zacieniony w różnych porach dnia, wówczas koszt realizacji zadania będzie nieco niższy. Wynika to z faktu, że nie ma konieczności instalacji specjalnego falownika, który jest w stanie zoptymalizować działanie elektrowni podczas zacienienia części modułów. Jeśli taka sytuacja ma jednak miejsce, wówczas montaż fotowoltaiki wciąż jest bardzo opłacalną inwestycją, jednak będzie ona wymagała innego inwertera.
  • Jeśli jednak powierzchnia dachu jest niewystarczająco duża do montażu instalacji fotowoltaicznej lub gdy połacie są zacienione niezależnie od pory dnia, wówczas inwestycję można zrealizować na gruncie. W tym przypadku sytuacja jest analogiczna do opisanej powyżej — inwestor musi dysponować odpowiednią przestrzenią na działce, a miejsce montażu stelaża wraz z modułami nie może być zacienione.

Podsumowując — jeśli może zostać spełniony jeden z wymienionych przypadków, montaż fotowoltaiki zawsze będzie opłacalny. Różnicy może jedynie ulec okres zwrotu inwestycji, choć nie jest to zbytnio odczuwalne dla podmiotu zlecającego prace.

Kiedy montaż fotowoltaiki nie jest opłacalny?

Odpowiedzi na to pytanie udzieliliśmy już poniekąd, wyjaśniając okoliczności, w których inwestycja we własną elektrownię słoneczną jest korzystna. Żeby mieć jednak pełen przekrój informacji na temat opłacalności realizacji zadania, podamy wszystkie przykłady, w których nie warto montować instalacji fotowoltaicznej. Na szczęście nie jest ich zbyt wiele. W zasadzie są to sytuacje odwrotne do opisanych powyżej.

  • Pierwszą okolicznością mającą wpływ na nieopłacalność inwestycji jest skierowanie połaci wyłącznie na północ lub stałe zacienie pozostałych części dachu przez na przykład wysokie drzewa albo inne budynki sąsiadujące bezpośrednio z obiektem.
  • Druga sytuacja, przez którą nie warto decydować się na montaż fotowoltaiki, ma miejsce wtedy, gdy inwestor nie dysponuje odpowiednią przestrzenią do realizacji zadania na gruncie.

Warto podkreślić, że żadna rzetelna firma z branży odnawialnych źródeł energii nie podejmie się realizacji zadania polegającego na montażu modułów fotowoltaicznych w kierunku północnym lub w miejscu, które przez większość dnia jest zacienione. Jeśli będą Państwo mieli kiedykolwiek do czynienia z przedsiębiorstwem, które mimo wszystko zaproponuje wykonanie inwestycji, powinno to być wyraźnym sygnałem ostrzegawczym, który może wskazywać na nieuczciwe praktyki i świadome wprowadzanie klienta w błąd.

Inne INFORMACJE

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
    I ZYSKUJ W NA ZDROWEJ ENERGII prosto ze słońca