loader image

Fotowoltaika, a zacienienie części dachu — czy trzeba rezygnować z inwestycji?

Choć instalacje fotowoltaiczne cieszą się w naszym kraju stale rosnącym zainteresowaniem, to wciąż pozostają kwestie, które część osób może uznać za problematyczne, pomimo tego że nie zawsze takie są. Mowa między innymi o zacieniu części dachu, co niektórzy z potencjalnych Inwestorów mogą uważać za poważną przeszkodę w realizacji zadania. Prawda jest jednak taka, że niemal nigdy nie trzeba rezygnować z montażu własnej elektrowni słonecznej.

Kiedy zacienienie dachu uniemożliwia montaż instalacji fotowoltaicznej?

Często można spotkać się z opinią, że montaż instalacji fotowoltaicznej opłacalny jest zawsze i można go wykonać w 99 procentach przypadków. I faktycznie tak jest, ponieważ istnieją tylko dwie przyczyny uniemożliwiające realizację tego rodzaju zadania. Kiedy zatem potencjalny Inwestor nie może wybudować własnej elektrowni słonecznej? Pierwszym z przypadków jest ukierunkowanie połaci dachu wyłącznie na północną stronę przy jednoczesnym braku wystarczającego miejsca do realizacji zadania na gruncie. Drugi problem stanowi całkowite zacienienie dachu oraz działki. Do tego typu sytuacji dochodzi zazwyczaj wyłącznie wtedy, gdy nieruchomość położona jest pośród wysokich drzew (na przykład na skraju lasu) lub wśród wysokich obiektów, co jednak zdarza się wyjątkowo rzadko. W pozostałych przypadkach montaż instalacji fotowoltaicznej zawsze jest możliwy, nawet wtedy, gdy zacieniona jest znaczna część powierzchni dachu.

Jak poradzić sobie z częściowym zacienieniem dachu?

Z pozoru może wydawać się, że każde zacienienie dachu powoduje poważne straty produkowanych kilowatów. Nie jest to jednak prawdą. Oczywiście moduły w instalacjach fotowoltaicznych zbudowanych na „tradycyjnych” falownikach produkują tyle energii, ile jest jej w stanie wytworzyć najsłabiej działający moduł, ale można to skutecznie zmienić. Jak to możliwe? Ponieważ już od wielu lat na rynku dostępny jest inwerter Solar-Edge, który pozwala na zoptymalizowanie pracy całej instalacji fotowoltaicznej. Dzięki niemu każdy moduł pracuje indywidualnie i w przypadku jego zacienienia, nie zaniża on produkcji pozostałych. Jest to niezwykle ważne nie tylko podczas zmieniających się w ciągu dnia zacień, ale także w przypadku skomplikowanych dachów, na których panele muszą być rozłożone na ich różnych częściach. Sprzęt marki Solar-Edge powala bowiem na tworzenie szeregów modułów o różnych długościach.

Dodatkowe zalety związane z montażem falownika Solar-Edge

Warto zaznaczyć, że montaż inwertera Solar-Edge wiąże się również z szeregiem innych korzyści. Jakie są dodatkowe zalety związane z jego wykorzystaniem? Do największych z nich możemy zaliczyć:

  • poprawę bezpieczeństwa — omawiany sprzęt został wyposażony w system SafeDC, który w przypadku wyłączenia falownika redukuje napięcie w instalacji do bezpiecznego poziomu,
  • dokładny monitoring pracy każdego modułu — w przypadku jakichkolwiek problemów z działaniem modułów fotowoltaicznych, w prosty sposób można zweryfikować, który z nich uległ awarii i błyskawicznie go wymienić, dzięki czemu instalacja nieustannie działa z pełną wydajnością,
  • niezawodna trwałość — falowniki Solar-Edge są odporne na różnego rodzaju uszkodzenia, między innymi dzięki stopniowi ochronności IP65, dzięki czemu można je montować nie tylko wewnątrz budynków, ale też na zewnątrz.

Jeśli zatem jesteś zainteresowany montażem instalacji fotowoltaicznej, ale posiadasz zacieniony dach i jedynym rozwiązaniem jest realizacja inwestycji na bazie falownika Solar-Edge, zachęcamy do skorzystania z usług naszej firmy.

Inne INFORMACJE

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
    I ZYSKUJ W NA ZDROWEJ ENERGII prosto ze słońca