loader image

Czy fotowoltaika w 2023 roku będzie opłacalna?

Bez wątpienia możemy stwierdzić, że w ostatnim czasie wprowadzonych zostało sporo zmian w prawie dotyczącym instalacji fotowoltaicznych. Czy w związku z tym inwestycja we własną elektrownię słoneczną w 2023 roku wciąż będzie opłacalna? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Fotowoltaika w 2023 roku, a zmiany wprowadzone rok wcześniej

Żeby móc odpowiedzieć na pytanie dotyczące tego, czy fotowoltaika w 2023 roku będzie opłacalna, musimy jeszcze na chwilę cofnąć się do minionego lata. To właśnie wówczas weszła w życie nowa ustawa o OZE, która zmieniła formę rozliczenia osób odpowiedzialnych za produkcję energii przy pomocy własnych instalacji. Od 2022 roku większość właścicieli elektrowni słonecznych rozlicza się na zasadach tak zwanego net-billingu. W tym przypadku cała nadprodukcja energii elektrycznej jest sprzedawana do zakładu energetycznego, a w przypadku jej niedoboru odkupowana. I ma to kluczowe znaczenie dla rentowności inwestycji w kolejnym roku. Dlaczego? Jednym z głównych powodów jest fakt, że kwota, jaką będą musieli zapłacić za energię właściciele instalacji, będzie określana przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne na podstawie stawek z mijającego roku. Sprzedaż energii przez posiadaczy elektrowni słonecznych będzie jednak odbywała się po stawkach z roku 2023. I w tym momencie przechodzimy do najważniejszego. Uwzględniając nieuniknione podwyżki cen energii, które według pojawiających się informacji mogą wynieść nawet sto procent, właściciele instalacji PV mogą zyskać podwójnie. Nie tylko będą oni przez znaczną część czasu korzystać z wytwarzanej przez siebie maksymalnie taniej energii elektrycznej, ale jej zakup będzie odbywał się również na preferencyjnych stawkach, podobnie z resztą jak sprzedaż ewentualnej nadwyżki kilowatów.

Dodatkowe korzyści z montażu instalacji fotowoltaicznej w 2023 roku

Rosnące ceny energii elektrycznej i korzystna forma rozliczenia to nie jedyne powody, dla których posiadanie instalacji fotowoltaicznej w 2023 roku będzie opłacalne. Dlaczego jeszcze warto będzie być posiadaczem własnej elektrowni słonecznej? Przede wszystkim dlatego, że ogólnoświatowy kryzys, problemy z dostawami węgla czy tocząca się za naszą wschodnią granicą wojna może być przyczyną braku prądu czy ograniczeń w jego dostępności. Posiadając własną instalację, skutecznie będzie można jednak uniknąć tego rodzaju problemów. Ponadto zakup tego rodzaju systemu może stanowić także atrakcyjną formę inwestycji gotówki. Szalejąca inflacja sprawia bowiem, że każda złotówka z dnia na dzień coraz szybciej traci swoją wartość. Trzymanie kapitału w banku lub przysłowiowej skarpecie może zatem sprawić, że zgromadzone pieniądze za kilka lat nie wystarczą na dokonanie większego zakupu. Inwestycja w fotowoltaikę może zatem stanowić ciekawy sposób na zagospodarowanie środków. Warto również zaznaczyć, że w 2023 roku wciąż będzie można skorzystać z wielu dofinansowań. Dzięki takim programom, jak na przykład Mój Prąd, zakup instalacji fotowoltaicznej wiąże się ze znaczną oszczędnością i sprawia, że wciąż jest i będzie on niezwykle opłacalny.

Inne INFORMACJE

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
    I ZYSKUJ W NA ZDROWEJ ENERGII prosto ze słońca