loader image

5 powodów, dla których warto zamontować pompę ciepła razem z instalacją fotowoltaiczną

Wielu specjalistów z branży odnawialnych źródeł energii przekonuje, że pompa ciepła zintegrowana z instalacją fotowoltaiczną tworzy związek idealny. I trudno się z tym nie zgodzić, ponieważ sparowanie obu systemów wiąże się z wieloma korzyściami. Dlaczego konkretnie warto zdecydować się na inwestycję w obydwa ekologiczne źródła energii? Przekonajcie się sami.

Jeszcze niższe rachunki

Jednym z najważniejszych powodów, dla którego warto zainwestować zarówno w pompę ciepła, jak i instalację fotowoltaiczną jest aspekt finansowy. Montaże wspomnianego duetu pozwala na jeszcze większe oszczędności. Obniżeniu wyraźnie ulegną bowiem rachunki za energię elektryczną oraz ogrzewanie. W przypadku dobrze zwymiarowanej instalacji fotowoltaicznej comiesięczne kwoty wypłacane zakładowi energetycznemu mogą zostać zredukowane nawet o dziewięćdziesiąt procent. Jak sytuacja wygląda w przypadku ogrzewania. Montaż pompy ciepła pozwala na jeszcze większe oszczędności, ponieważ gdy jest ona zasilana własną elektrownią słoneczną, jednostka działa całkowicie bezkosztowo.

Kilkukrotnie większe dofinansowane do inwestycji

Montaż zarówno pompy ciepła, jak i instalacji fotowoltaicznej wiąże się nie tylko z obniżeniem rachunków za ogrzewanie oraz energię elektryczną. Inwestycja w omawiane systemy wiąże się z dodatkowymi korzyściami finansowymi. Wyraźnie wyższe są bowiem kwoty dofinansowań, które można uzyskać za montaż wspomnianych rozwiązań. W przypadku termomodernizacji istniejącego już obiektu inwestor może się bowiem starać nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych dotacji, co wyraźnie obniża całkowity koszt zakupu i montażu pompy ciepła oraz instalacji PV.

Optymalizacja zużycia energii elektrycznej

Montaż pompy ciepła korzystny jest również wtedy, gdy właściciel obiektu posiada już instalację fotowoltaiczną i rozlicza się z nadwyżek energii z zakładem energetycznym na zasadzie net-meteringu. Dlaczego? Ponieważ dwadzieścia procent z trafiającej do sieci wspomnianej już nadwyżki energii przejmowane jest przez zakład energetyczny. Pompa ciepła jest zatem dodatkowym urządzeniem, które w przypadku słonecznych dni w trakcie sezonu grzewczego pozwala na bieżące zużycie produkowanego prądu. Dzięki temu potencjalne straty związane z rozliczeniem na zasadzie net-meteringu są wyraźnie mniejsze.

Wzrost wartości nieruchomości

Inwestycja w omawiane przez nas rodzaje odnawialnych źródeł energii pozwala nie tylko na wygenerowanie znacznych oszczędności. Jakie jeszcze korzyści wiążą się z zakupem i montażem pompy ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną? Jest to także wyraźne zwiększenie wartości nieruchomości. Dzięki temu nawet w przypadku nieplanowanej sprzedaży obiektu nie musisz obawiać się utraty środków zainwestowanych we wspomniane systemy. Są one bowiem skutecznym narzędziem do tego, aby móc oczekiwać wyższej kwoty za obiekt. Co ważne, pompa ciepła i instalacja PV mogą przyspieszyć znalezienie kupca, gdyż nieruchomości niemal niegenerujące kosztów cieszą się dużym zainteresowaniem.

Dwukrotna korzyść dla środowiska

Względy ekonomiczne z pewnością mają ogromny wpływ na popularność montażu zarówno pomp ciepła, jak i instalacji fotowoltaicznych. Nie można jednak zapominać o fundamentalnej zalecie odnawialnych źródeł energii, jaką jest brak negatywnego wpływu na środowisko. Inwestycja we wspomniane systemy sprawi, że Twój dom, siedziba firmy czy jakakolwiek inna nieruchomość stanie się wyjątkowo ekologiczna i nie będzie ona emitowała do atmosfery trujących substancji, będących efektem między innymi spalania węgla.

Inne INFORMACJE

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
    I ZYSKUJ W NA ZDROWEJ ENERGII prosto ze słońca