loader image

Zmiany w programie Czyste Powietrze

Wraz z nowym rokiem wejdzie w życie program Czyste Powietrze 3.0. Co zmieni się względem jego poprzedniej edycji? Przede wszystkim zwiększone zostaną progi dochodowe. Oprócz tego wnioskodawcy będą mogli starać się o jeszcze wyższe wsparcie.

Czyste Powietrze 3.0 – główne założenia

Główne założenia programu Czyste Powietrze 3.0 nie ulegną zmianie. Podobnie, jak w poprzednich edycjach, inwestorzy będą mogli ubiegać się o środki finansowane na wymianę starego, nieefektywnego i przede wszystkim szkodliwego dla środowiska źródła ciepła. Piece na paliwa stałe, takie jak węgiel czy drewno będzie można zastąpić między innymi ekologicznymi i niezwykle wydajnymi pompami ciepła. Oprócz tego finansowe wsparcie będzie można uzyskać także na termomodernizację obiektu, a środki na ten cel będą wyraźnie większe, niż miało to miejsce w latach poprzednich.

Wyższe progi dochodowe i większe dofinansowanie z programu Czyste Powietrze 3.0

Jak już poinformowaliśmy we wstępie, w nowej edycji programu Czyste Powietrze zwiększone zostaną progi dochodowe i dotacja na realizowane inwestycje. Jeśli chodzi o poziom podstawowy, to kwalifikować się będą do niego gospodarstwa domowe, których dochód nie przekroczy 135 tysięcy złotych (dotychczas było to 100 tys. zł). Przy tak zwanym pierwszym progu wsparcie zostanie zwiększone z 30 tysięcy złotych do nawet 67 200 zł. Kolejny, tak zwany podwyższony poziom dofinansowania obejmował gospodarstwa domowe wieloosobowym, w których dochód na jedną osobę nie przekraczał 1564 zł (w przyszłym roku będzie to 1894 zł), a w gospodarstwie jednoosobowym próg zostanie podwyższony z 2189 zł do 2 651 zł. W tym przypadku wnioskodawcy otrzymają nawet 100 200 zł dotacji. O rekordową kwotę mogą z kolei ubiegać się wieloosobowe gospodarstwa domowe, w których dochód na jednego członka wzrośnie z 900 zł do 1090 zł, a także gospodarstwa jednoosobowe z dochodem na poziomie 1526 zł (zamiast dotychczasowego 1260 zł). Na jakie konkretnie wsparcie może liczyć ta grupa? Dotacja w tym przypadku będzie wynosiła dokładnie 136 200 zł! Żeby móc otrzymać wymienione wyżej środki, będzie trzeba, oprócz oczywiście wymiany źródła ciepła, przeprowadzić kompleksową termomodernizację, dzięki której zużycie energii użytkowej do ogrzania obiektu zostanie zredukowane do wartości nie większej niż 80 kWh/(m2*rok) lub o minimum 40%.

Program Czyste Powietrze 3.0, a złożenie dodatkowego wniosku

Omawiając zmiany w programie Czyste Powietrze, należy również zwrócić uwagę na zostawioną przez rząd uchyloną furtkę dla osób, które uzyskały już wsparcie z programu na wymianę źródła ciepła. Będą one bowiem mogły złożyć kolejny wniosek, aby otrzymać dodatkowe środki na częściową lub kompleksową termomodernizację budynku. Jeśli chodzi o istotne zmiany, to wiele wskazuje również na to, że znacznie ułatwiona zostanie zarówno cała procedura ubiegania się o dofinansowanie, jak i forma jej rozliczenia. Jeśli zatem są Państwo zainteresowani termomodernizacją obiektu oraz wymianą starego źródła ciepła, a co za tym idzie również uzyskaniem dofinansowania w kwocie wyraźnie przekraczającej 100 tysięcy złotych, zachęcamy do skorzystania z naszych usług.

Inne INFORMACJE

    SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
    I ZYSKUJ W NA ZDROWEJ ENERGII prosto ze słońca