loader image

Czyste powietrze — dotacje na pompę ciepła i instalację fotowoltaiczną — ile wynosi, jakie są progi oraz kto je może otrzymać?

Program „czyste powietrze”, a dofinansowanie.

Reakcja na wzrost świadomości ekologicznej oraz potrzebę walki ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza, wynikającą ze stosowania przestarzałych technologii, to główne motywy powstania programu „Czyste Powietrze”. Finansowany z krajowych oraz unijnych środków, ma on na celu ograniczenie emisji szkodliwych substancji i promowanie technologii przyjaznych środowisku, takich jak fotowoltaika i pompy ciepła. Dążeniem programu jest nie tylko czystsze powietrze, ale także zwiększenie efektywności energetycznej i ograniczenie zależności od paliw kopalnych. Program “Czyste Powietrze” działa zarówno lokalnie, jak i w całej Polsce oraz jest dostępny w zależności od różnych kryteriów dla mieszkańców różnych miast, takich jak Toruń, Inowrocław, Bydgoszcz i nie tylko. W tym artykule wyjaśniamy jakie korzyści z niego płyną oraz kto może otrzymać dotacje na pompy ciepła, czy fotowoltaikę. Zapraszamy do lektury!

”Czyste powietrze” – korzyści programu.

Program „Czyste Powietrze” przynosi szereg istotnych korzyści dla uczestników, które wykraczają poza bezpośrednie wsparcie finansowe, o którym też za chwile napiszemy.

Obejmują one między innymi.

 1. Obniżenie rachunków za energie.

Efektywniejsze systemy grzewcze i fotowoltaiczne przyczyniają się do znacznego zmniejszenia zużycia energii, co bezpośrednio przekłada się na niższe rachunki za energię elektryczną i cieplną.

 1. Poprawa jakości powietrza

Redukcja emisji szkodliwych substancji do atmosfery, dzięki zastąpieniu starych, nieefektywnych źródeł ciepła, bezpośrednio wpływa na lepszą jakość powietrza, co jest kluczowe dla zdrowia publicznego.

 1. Wzrost wartości nieruchomości

Nowoczesne instalacje, takie jak systemy fotowoltaiczne, czy pompy ciepła zwiększają atrakcyjność i wartość rynkową nieruchomości.

Oraz oczywiście najbardziej istotny czynnik, dla którego warto skorzystać z programu “Czyste powietrze” to fakt, że można otrzymać dotacje na pompy ciepła i fotowoltaikę. Dzięki dofinansowaniu, koszty instalacji odnawialnych źródeł energii, takich jak pompy ciepła i systemy fotowoltaiczne, stają się znacznie bardziej przystępne. To zachęca do inwestowania w nowoczesne technologie, które w bardzo szybkim czasie są bardziej ekonomiczne. Ile można otrzymać, oraz jakie są kryteria otrzymania dotacji na fotowoltaikę, oraz pompy ciepła wyjaśniamy w kolejnym akapicie.

Kryteria otrzymania dofinansowania do fotowoltaiki lub pompy ciepła.

Program „Czyste Powietrze” określa trzy główne progi dofinansowania w zależności od dochodów wnioskodawcy.

Dotacje fotowoltaika i pompy ciepła „Czyste Powietrze” – najwyższszy III próg.

Dla gospodarstw o najniższych dochodach, oferujący największe wsparcie. Jest to szczególnie ważne dla osób, które mogą mieć ograniczone możliwości inwestycyjne. Dotyczy on przychodu na poziomie 1526 zł miesięcznie w przypadku gospodarstwa jednoosobowego oraz 1090 zł miesięcznie na osobę w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.

 • Pompa ciepła dotacje – 55 600 zł

 • Fotowoltaika dotacje – 15 000 zł

 • Kompleksowa termomodernizacja – 135 000 zł

Dotacje fotowoltaika i pompy ciepła „Czyste Powietrze” – średni III próg.

Dla gospodarstw o średnich dochodach, z umiarkowaną kwotą dofinansowania. Ta grupa obejmuje znaczną część społeczeństwa, która może skorzystać z programu dotacji w ramach „Czystego powietrza”, ponieważ dochód w przypadku gospodarstwa 1-osobowego nie może przekraczać kwoty 2651 zł miesięcznie, zaś w przypadku gospodarstwa wieloosobowego 1894 zł miesięcznie na osobę.

 • Pompa ciepła dotacje – 42 400 zł

 • Fotowoltaika dotacje – 9000 zł

 • Kompleksowa termomodernizacja – 99 000 zł

Dotacje fotowoltaika i pompy ciepła „Czyste Powietrze” – średni III próg.

Dla gospodarstw o wyższych dochodach, oferujący ograniczone wsparcie finansowe. Nawet niewielkie dofinansowanie może zachęcić te gospodarstwa do inwestycji w zielone technologie. Przychód w skali roku nie może przekroczyć kwoty 135 000 zł, aby można było skorzystać z tej formy dofinansowania, zaś same dofinansowania wyglądają następująco

 • Pompa ciepła dotacje – 27 500 zł

 • Fotowoltaika dotacje – 6000 zł

 • Kompleksowa termomodernizacja – 66 000 zł

Program „Czyste Powietrze” stanowi istotny element strategii ekologicznej Polski. Przez oferowanie wsparcia finansowego, program nie tylko wspiera indywidualne gospodarstwa domowe w inwestycjach proekologicznych, ale także przyczynia się do szerszych celów związanych z ochroną środowiska, walką ze smogiem i zmianami klimatu. To inicjatywa, która ma realny wpływ na poprawę jakości życia obecnych i przyszłych pokoleń.

Jako Zdrowa Energia PV oferujemy wsparcie w wykorzystaniu dofinansowania z programu „Czyste Powietrze„. Specjaliści z naszej firmy pomagają w uzyskaniu wniosków i dodatkowo pozwalamy korzystać z prefinansowania dla naszych klientów środków z programu, co umożliwia szybsze uzyskanie dotacji na pompy ciepła i instalacje fotowoltaiczne. Dzięki temu wnioskodawcy mogą efektywniej i sprawniej skorzystać z dostępnych środków, przyspieszając proces modernizacji ich domów pod kątem ekologicznych rozwiązań energetycznych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat dofinansowania „Czyste Powietrze” to zapraszamy. Przeanalizowaliśmy już setki wniosków i otrzymaliśmy dofinansowania dla naszych klientów z całego kraju. Analizowaliśmy wnioski z takich programów jak m.in.

Zacznij korzystać z programu „Czyste Powietrze” ze ZDROWĄ ENERGIĄ PV! Zapraszamy!

Inne INFORMACJE

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
  I ZYSKUJ W NA ZDROWEJ ENERGII prosto ze słońca